Nie wypalaj

Losowa fotografia

Odwiedziny gości

Dziś:858
Wczoraj:672
W tym tygodniu:3,524
W tym miesiącu:21,777
W tym roku:0
Licznik Online
statystyka

Ciało obce w oku

CIAŁO OBCE W OKU

Postępowanie w dużym stopniu zależy od rozmiaru ciała obcego.
Jeśli jest to duży przedmiot np. ołówek, nożyczki, nóż to należy przyjąć schemat postępowania tak jak przy każdym ciele obcym w ranie.

 1. Nie wyciągaj ciała obcego z oka.
 2. Wezwij pogotowie ratunkowe!!!
 3. W oczekiwaniu na pogotowie zabezpiecz przedmiot, aby nie wypad z rany. Pozostający przedmiot w ranie jest takim "korkiem", który ogranicza krwawienie. Aby zabezpieczyć przedmiot należy wziąć dwa zwykłe bandaże zbliżonych rozmiarów wyciągnąć z opakowania i bez rozwijania przyłożyć po obu stronach przedmiotu i za pomocą plastrów przymocować do skóry tak aby przedmiot się nie poruszał i nie wypad.
 4. Drugie zdrowe oko należy zakryć gazikiem ma to na celu ograniczenie ruchu gałek ocznych.
 5. Pozostań z poszkodowanym i nie pozwól mu się ruszać.
 6. Czekaj na ekipę pogotowia.
W przypadku gdy przedmiot wypadnie z rany nie wkładaj go z powrotem.

Jeśli ciało obce w oku jest mniejszych rozmiarów np. piasek, muszka, paproch to należy przyjąć następujący schemat
 1. Nie pozwól, aby poszkodowany pocierał oko.
 2. Postaraj się wypukać pozostający w oku przedmiot. Można to zrobić za pomocą specjalnego aparatu do płukania oka, który jest dostępny na naszym rynku
  Warto mieć coś takiego w domu.

  Zamiast tego możesz użyć kieliszka lub szklanki napełnionych przegotowaną i wystudzoną do temperatury pokojowej wodą. Zbliż oko do naczynia tak by szczelnie przylegało i każ poszkodowanemu otwierać i zamykać powiekę ( mrugać ).
 3. Jeśli powyższe zabiegi nie zadziałały, rozważ usunięcie ciała obcego. Jeśli istnieje ryzyko, iż drobny przedmiot jest wbity w tkanki oka i nie zdołasz go samodzielnie usunąć, natychmiast zasłoń oczy czystymi opatrunkami, aby ograniczyć ruch gałek ocznych i przewieź chorego do szpitala, najlepiej tam gdzie jest ostry dyżur okulistyczny.
ciało obce w oku - pierwsza pomoc - aparat do płukania oka


Ciała obcego nie należy usuwać za pomocą chusteczki, gdyż powoduje ona dodatkowe podrażnienie delikatnych tkanek.
Użycie (bardzo ostrożne) rogu wilgotnej chustki jest uzasadnione tylko w przypadku, gdy dostrzeżesz ciało obce na brzegu lub po wewnętrznej stronie powieki. Wówczas dodatkowo przemyj oko wodą.
Jeśli mimo usunięcia ciała obcego poszkodowany wciąż skarży się na ból, zgłoś się do okulisty. Nie czekaj, aż przejdzie - może to spowodować powikłania, które leczy się dużo trudniej.

Wygenerowano w sekund: 0.01
4,776,810 unikalne wizyty