Nie wypalaj

Losowa fotografia

Odwiedziny gości

Dziś:812
Wczoraj:672
W tym tygodniu:3,478
W tym miesiącu:21,731
W tym roku:0
Licznik Online
statystyka

Zdarzenia 2012r.


57
27 grudzień - Pożar sadzy w kominie.

W dniu 27 grudnia 2012 roku, o godzinie 22.10 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru sadzy w kominie w Węgierskiej Górce na ul. 3 maja. Po przyjeździe na miejsce przystąpiono do wygaszenia pieca CO, założeniu sita kominowego, ugaszeniu komina za pomocą piasku, przeczyszczeniu oraz na przewietrzeniu pomieszczeń w budynku. Na miejsce zadysponowano: GBA OSP Węgierska Górka oraz JRG Żywiec GBA oraz SHD-25.
56
26 grudzień - Pożar poddasza.

W dniu 26.12.2012 o godz. 1 ,55 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu powiadomiło nas o pożarze budynku mieszkalnego w Cięcinie na ulicy Bratków. Po przyjeździe na miejsce pierwszych jednostek i wstępnym rozpoznaniu okazało się ze pożarem objęte jest jedno z pomieszczeń budynku. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącego się wyposażenia pomieszczenia przy pomocy hydronetki. Na wskutek pożaru zatruciu uległ jeden z mieszkańców, który po udzieleniu KPP przez ratowników został zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego. W działaniach udział brały zastępy: JRG Żywiec, OSP Węgierska Górka, Cięcina , Cisiec, Żabnica. Działania zakończono o godz 3:00
55
25 grudzień - Poszukiwania.

25 grudnia o godzinie 12.50 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o poszukiwaniach 78-letniego mężczyzny na terenie Gminy Węgierska Górka. W pierwszej kolejności wszystkie jednostki spotkały się w remizie OSP Węgierska Górka gdzie został zorganizowany punkt odprawy(OSP Węgierska Górka, OSP Cięcina, OSP Żabnica, OSP Cisiec, JRG Żywiec). Na odprawie zostaliśmy poinformowani, że 78-letni mężczyzna opuścił mieszkanie na ul. Zielonej w Węgierskiej Górce i oddalił się w nieznanym kierunku. W trakcie poszukiwań zadysponowano dodatkowo OSP Wieprz w celu przeszukania koryta rzeki Soły. Poszukiwania były prowadzone już w dniu zaginięcia jt. 24.12 przez policję.
54
7 grudzień - Pożar budynku gospodarczego.

7.12.2012r. o godzinie 5.04, Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu, zaalarmowało i zadysponowało naszą jednostkę do pożaru budynku gospodarczego, przy ulicy Kolonia w Węgierskiej Górce. Po dojeździe na ulicę, przy której zlokalizowany był pożar, okazało się, że stromy podjazd ze względu na obfite opady śniegu, mróz i zlodowaciałą nawierzchnię drogi, stanowiły ogromną przeszkodę w dotarciu bezpośrednio do miejsca zdarzenia. Wszystkie zastępy samochodów gaśniczych przed wykonaniem podjazdu musiały założyć łańcuchy na koła, co spowodowało opóźnienie w dotarciu do miejsca zdarzenia. Pierwszym zastępem, któremu udało pokonać niebezpieczny podjazd, był zastęp GBA z Węgierskiej Górki, który po dotarciu do miejsca pożaru, przystąpił do działań gaśniczych. W momencie przyjazdu pierwszego zastępu stwierdzono, że objęte pożarem jest wnętrze budynku gospodarczego i pożar nie zdołał się jeszcze rozprzestrzenić na zewnątrz, dzięki czemu nie istniało wysokie zagrożenie dla sąsiadującego budynku mieszkalnego i gołębnika zlokalizowanych w odległości około 10m. od miejsca pożaru. Działania gaśnicze polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu, wykonaniu oświetlenia całego terenu akcji ratowniczo-gaśniczej, przewietrzeniu wnętrza budynku gospodarczego, wyniesieniu i przelaniu nadpalonych desek, składowanych wewnątrz objętego pożarem obiektu. Działania wewnątrz prowadzone były przez strażaków w aparatach ochrony dróg oddechowych. W trakcie trwania akcji gaśniczej zostały poinformowane służby komunalne o potrzebie posypania ulicy solą, w celu umożliwienia bezpiecznego zjechania ciężkich wozów bojowych, po zakończonej akcji. Służby komunalne również miały utrudnienia z dotarciem na szczyt ulicy, jednak po kilku godzinach udało się skutecznie zesypać drogę solą, co umożliwiło bezpieczny powrót jednostkom do remiz. Do pożaru zadysponowano następujące zastępy: OSP Węgierska Górka – GBA, JRG Żywiec – GBA, OSP Żabnica – GBA, OSP Cięcina – GCBA. Czas trwania akcji wyniósł 5 godzin. Galeria.
53
15 listopad - Pożar drewnianego budynku mieszkalnego.

15.11.2012r. o godzinie 12.40 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu, zaalarmowało i zadysponowało naszą jednostkę do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Cięcina przy ulicy Górskiej. Po dojeździe na miejsce pierwszych jednostek i wstępnym rozpoznaniu okazało się, że pożarem została objęta cała część poddasza budynku mieszkalnego. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu w pierwszej kolejności 2 prądów wody w natarciu. Przyjeżdżające następne samochody gaśnicze budowały linie zasilające i podały kolejne 2 prądy wody. Płomienie nie dostały się do części mieszkalnej dlatego też strażacy musieli starać się nie zalać pomieszczeń znajdujących się pod stropem drewnianym. Ratownicy w sprzęcie do ochrony dróg oddechowych przeszukali część mieszkalną w celu wykluczenia osób znajdujących się wewnątrz obiektu. Po stłumieniu płomieni przystąpiono do rozbiórki spalonej części dachowej budynku mieszkalnego, która groziła zawaleniem. Dalsze czynności polegały na dokładnym przelaniu nadpalonych elementów budynków. Całkowitemu spaleniu uległ dach na budynku mieszkalnym. Właściciele oraz sąsiedzi przed przybyciem Straży Pożarnej ewakuowali znaczną część majątku. Na miejscu pożaru pojawili się przedstawiciele Urzędu Gminy Węgierska Górka na czele z Wójtem Piotrem Tyrlik. W działaniach udział wzięli druhowie z OSP Gminy Węgierska Górka oraz JRG Żywiec.Galeria.
52
22 październik - Pożar kosza.

W dniu 22 października, o godzinie 22:27, zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru kosza w Ciscu przy ulicy Trakt Cesarski. Po przyjeździe na miejsce pożar ugaszono za pomocą jednego prądu wody w natarciu.
51
14 październik - kot na drzewie.

14 października, o godzinie 19.20 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu, o małym kocie znajdującym się na drzewie, przy ul. Granicznej w Węgierskiej Górce, który nie potrafi zejść ze znacznej wysokości. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu GBA i przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania sytuacji, przystąpiono do działań mających na celu zdjęcie uwięzionego na drzewie kota. W tym celu użyto drabiny po której jeden strażak wszedł na wysokość około 8m i ściągnął kota, który na szczęście nie stawiał żadnego oporu przed ratunkiem. Po bezpiecznym zdjęciu kota przekazano go właścicielce. W ten oto sposób strażacy z naszej jednostki kolejny raz w tym roku udowodnili swoją odwagą, że nawet życia takich istot, jak małe koty, są warte zrezygnowania z naszych niedzielnych spotkań z rodzinami, by ruszyć im na pomoc.
50
26 września - Pożar tartaku.

W dniu 26.09.2012 o godz. 17:15 zostaliśmy zadysponowani do pożaru tartaku w Żabnicy. Na miejsce zdarzenia zadysponowano w pierwszej kolejności jednostki z Gminy Węgierska Górka oraz JRG Żywiec. Po dojezdzie na miejsce pierwszych zastępów poproszono o kolejne siły i środki z sąsiednich Gmin (Milówka, Radziechowy-Wieprz) ze względów na duży obszar pożaru. Płomieniami objęty był cały budynek o konstrukcji stalowo drewnianej. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu w pierwszej kolejności 4 prądu wody w natarciu na palący się obiekt oraz 2 prądy wody w obronie na wiatę należącą do tartaku, która uległa częściowemu spaleniu. Przyjeżdżające następne samochody gaśnicze budowały linie zasilające i podały kolejne prądy wody w natarciu na płonący obiekt. Po stłumieniu płomieni przystąpiono do częściowej rozbiórki nadpalonych elementów oraz na wyniesieniu z hali spalonych urządzeń. Działania zakończono o godzinie 21:00
49
24 września - Pożar samochodu.

W dniu 24.09.2012 o godz. 12:11 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu osobowego w Węgierskiej Górce na ul. Zielonej. Na miejsce udaliśmy się zastępem GBA Star 244. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu z JRG Żywiec i rozpoznaniu stwierdzono pożar komory silnika w busie. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru oraz usunięciu z samochodu tlących się elementów tapicerki. Na miejsce zadysponowano JRG Żywiec oraz OSP Węgierska Górka.
48
5 września - Pożar gałęzi w lesie.

W dniu 05.09.2012, o godzinie 15:03 wpłynęło zgłoszenie do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Żywcu o płonących gałęziach w lesie na terenie Węgierskiej Górki. Na miejsce zdarzenia zadysponowano OSP Węgierska Górka samochodem GBA. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu płonących gałęzi i suchej trawy przy użyciu jednego prądu wody w natarciu oraz przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego, przegrzebaniu całego obszaru pożaru i ponownym przelaniu.
47
19 sierpnia -Alarm fałszywy.

W niedzielę, 19.08, o godzinie 5:15, zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o zadymieniu w hali tartaku znajdującej się w Żabnicy. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu i rozpoznaniu stwierdzono, że z pomieszczenia suszarni drzewa wydobywa się para woda. Alarm okazał się fałszywy w dobrej wierze.
46
7 sierpnia -Złamany konar drzewa.

W dniu 7.08.2012 roku, o godz. 08:20, strażacy z OSP Węgierska Górka udali się do zagrażającego ruchu ulicznemu drzewa na ulicy Zielona Górna w Węgierskiej Górce. Po przybyciu na miejsce zastaliśmy odłamany konar drzewa wiszący nad drogą. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem oraz etapowym wycinaniu drzewa przy użyciu hydraulicznego wysięgnika SHD-25 MAN. W akcji brali udział zastęp z JRG Żywiec SHD-25 oraz zastęp GLM OSP Węgierska Górka.
45
2 sierpnia -Pożar suchych pozostałości roślinnych.

W dniu 2.08.2012 roku, o godz. 19:45 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze zarośli w pobliżu lasu. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic oraz łopat. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki: OSP Węgierska Górka GBA oraz JRG Żywiec GBA.
44
2 sierpnia -Pożar stolarni.

W czwartek, 2.08, o godzinie 1:20, zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze stolarni w Milówce. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w obronie budynków mieszkalnych, które znajdowały się obok oraz jeden prąd wody w natarciu na palącą się stolarnię. Ruch drogowy podczas działań gaśniczych był prowadzony wahadłowo. Po stłumieniu płomieni przystąpiono do dokładnego przelania desek znajdujących się na poddaszu oraz obok budynku, a następnie na rozbiórce spalonej części dachowej. Spaleniu uległ cały dach budynku stolarni. Na miejsce zdarzenia zadysponowano: OSP Milówka, OSP Węgierska Górka, OSP Cięcina, OSP kamesznica, OSP Laliki, OSP Szare, OSP Nieledwia oraz dwa zastępy JRG Żywiec.
43
31 lipca –Pożar drzewa.

W dniu 31.08.2012, o godzinie 18:20 wpłynęło zgłoszenie do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Żywcu o pożarze drzewa przy ulicy Przemysłowej w Węgierskiej Górce. Po dojeździe na miejsce okazało się że pożarem było objęte wnętrze drzewa. Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu jednego prądu wody do środka spróchniałej wierzby. Na miejscu działał jeden zastęp GBA OSP Węgierska Górka.
42
29 lipca –Pożar budynku gospodarczego.

W niedzielę, 29.07, o godzinie 16.00, w Gminie Węgierska Górka zawyły syreny. Jednostki zostały zaalarmowane i zadysponowane przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu, do pożaru budynku gospodarczego w miejscowości Cięcina przy ulicy Rzeczna. Na miejsce udaliśmy się dwoma samochodami GBA i GLM. Pożar powstał w wyniku uderzenia pioruna, w tym czasie nad miejscowością przechodziła gwałtowna burza. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożarem została objęta cała powierzchnia dachu. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na palący się obiekt oraz jeden w obronie budynku mieszkalnego który znajdował się obok. Po stłumieniu płomieni przystąpiono do dokładnego przelania siana, a następnie na rozbiórce spalonej części dachowej. Spaleniu uległ cały dach budynku gospodarczego. Gospodarze obiektu przed przybyciem Straży Pożarnej ewakuowali zwierzęta oraz sprzęt ogrodniczy. Na miejscu zdarzenia zadysponowano: OSP Cięcina, OSP Węgierska Górka, OSP Żabnica, JRG Żywiec, policję. Galeria tutaj.
41
9 lipca –Pożar poszycia leśnego.

W dniu 09.07.2012, o godzinie 10:45 wpłynęło zgłoszenie do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Żywcu o pożarze ściółki w lesie-Węgierska Górka. Rzeźba terenu uniemożliwiła bezpośredni dojazd samochodami do miejsca pożaru. Strażacy musieli przejść około 600m pieszo, zabierając ze sobą podręczny sprzęt gaśniczy w postaci hydronetek plecakowych, tłumic oraz łopat i kilofów. Działania polegały na ugaszeniu płonącej ściółki, przegrzebaniu całego obszaru pożaru i ponownym przelaniu. Na miejsce zdarzenia zadysponowano OSP Węgierska Górka oraz OSP Cięcina. Działania zakończono około godziny 14:00
40
1 lipca –Konar drzewa.

1 lipca, o godzinie 19.55 zostaliśmy poinformowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu że na ścieżce rowerowej w Węgierskiej Górce przy ul.Plażowej leży konar drzewa uniemożliwiający ruch rowerów. Po przybyciu na miejsce działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymania ruchu rowerowego i pieszego oraz na usunięciu drzewa. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp GBA OSP Węgierska Górka.
39
14 czerwiec -Poszukiwanie dziecka.

14 Czerwca (czwartek) o godzinie 20.57 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o zaginięciu 13-letniego dziecka w masywie górskim Słowianka. W pierwszej kolejności udaliśmy się zastępem GLM na komisariat policji w Węgierskiej Górce, gdzie został zorganizowany punkt odprawy dla wszystkich zaangażowanych w poszukiwania jednostek (OSP Węgierska Górka, OSP Cięcina, OSP Żabnica, OSP Cisiec, JRG Żywiec). Na odprawie zostaliśmy poinformowani, że 13-letni chłopiec samowolnie opuścił schronisko na hali Słowianka i oddalił się w las w nieznanym kierunku. Poszukiwania już w tym czasie były prowadzone przez ratowników z GOPR. Dziecko zostało odnalezione przez GOPR-owskich ratowników przed przybyciem naszych jednostek na miejsce zdarzenia.
38
29 maj -Pożar kosza.

W dniu 29 maja, o godzinie 22:14, zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru kosza w Węgierskiej Górce. Po przyjeździe na miejsce pożar ugaszono za pomocą jednego prądu wody w natarciu.
37
15 maj -Plama oleju.

W dniu 15 maja, o godzinie 9:47, zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu na ulicę Zieloną w Węgierskiej Górce, gdzie doszło do kolizji dwóch samochodów marki Fiat Uno i Opel Astra. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,odłączeniu akumulatorów, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu z drogi elementów karoserii. Na miejsce udał się zastęp GLM OSP Węgierska Górka. Galeria tutaj.
36
4 maj -Pożar samochodu.

W dniu 04.05.2012 o godz. 8:15 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu w komisie znajdującym się w Ciscu. W bezpośrednim zagrożeniu znajdowały się zabudowania oraz inne samochody. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu GBA, stwierdzono że pożarem objęta była komora silnika seata ibiza. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru. Na miejsce zadysponowano OSP Cisiec GBA, OSP Węgierska Górka GBA oraz JRG Żywiec GBA, GCBA.
35
3 maj -Pożar poszycia leśnego.

W dniu 03.05.2012, o godzinie 12:05 wpłynęło zgłoszenie do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Żywcu o pożarze ściółki w lesie-Kamesznica Barania Góra. Na miejsce zdarzenia zadysponowano: OSP Węgierska Górka, OSP Cięcina, OSP Cisiec, OSP Milówka, OSP Kamesznica, OSP Laliki, OSP Szare, OSP Nieledwie oraz JRG Żywiec. Rzeźba terenu uniemożliwiła bezpośredni dojazd samochodami do miejsca pożaru. Strażacy musieli przejść około 3 km pieszo, zabierając ze sobą podręczny sprzęt gaśniczy w postaci hydronetek plecakowych, tłumic oraz łopat i kilofów. Działania polegały na ugaszeniu płonącej ściółki, przegrzebaniu całego obszaru pożaru i ponownym przelaniu. Na miejscu zdarzenia Kierujący Działaniami z PSP poprzez Stanowisko Kierowania zadysponował do pomocy w gaszeniu pożaru samoloty gaśnicze DROMADER z Raciborza. W sumie samoloty opróżniały swoje zbiorniki wody cztery razy. W interwencji również brała udział służba leśna, która pomogła w zlokalizowaniu oraz ugaszeniu pożaru. Działania zakończono po około 5 godzinach. Galeria tutaj.
34
30 kwiecień -Pożar lasu.

W dniu 30.04.2012 roku, o godz. 15:10 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze lasu w miejscowości Ujsoły, przysiółek Danielki, gdzie od godziny 13:43 działały już jednostki OSP z terenu gminy. Dyżurny Operacyjny PSP na miejsce zdarzenia dysponował kolejne zastępy straży pożarnej PSP i OSP ponieważ ogień się bardzo szybko rozprzestrzeniał. Na miejscu zdarzenia Kierujący Działaniami z PSP poprzez Stanowisko Kierowania zadysponował do pomocy w gaszeniu pożaru samoloty gaśnicze DROMADER z Raciborza. W sumie samoloty opróżniały swoje zbiorniki wody osiem razy. Łącznie na miejsce zdarzenia zadysponowano 23 zastępy PSP i OSP w sumie 110 strażaków oraz około 50 pracowników leśnych. Akcja trwała ponad 10 godzin, natomiast nasza jednostka wróciła do bazy o godzinie 20:15. Pożar ten był trudny do ugaszenia ze względu na bardzo trudne warunki terenowe, co utrudniało rozwiniecie linii wężowej do podawania wody oraz silny wiatr. W wyniku pożaru uległo spaleniu około 12 hektarów lasu (młodnika i dorosłego lasu).
33
26 kwiecień -Pożar trawy.

W dniu 26.04.2012 roku, o godz. 12:10 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Ciscu przy ulicy Za Groniem. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego tłumic oraz hydronetek plecakowych. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki: OSP Węgierska Górka GLM oraz OSP Cisiec GBA i SLRr.
32
19 kwiecień -Pożar piwnicy.

W dniu 19.04.2012 roku, o godz. 16:06 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze piwnicy w budynku mieszkalnym w Cięcinie ul. Fabisiów. Po dojeździe na miejsce pierwszych jednostek i wstępnym rozpoznaniu okazało się, że doszło do pożaru w jednym z pomieszczeń piwnicy. Działania Straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego, podania jednego prądu wody w natarciu na palące się wyposażenie, przewietrzeniu pomieszczeń. Na miejsce zadysponowano OSP Cięcina, OSP Węgierska Górka, JRG Żywiec.
31
11 kwiecień -Pożar trawy.

W dniu 11.04.2012 roku, o godz. 19:15 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Cięcinie przy ulicy Turystycznej. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego tłumic oraz hydronetek plecakowych. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki: OSP Węgierska Górka GBA oraz OSP Cięcina GCBA i SLRr.
30
4 kwiecień -Pożar trawy.

W dniu 4.04.2012 roku, o godz. 22:02 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Cięcinie przy ulicy Kwiatowej. Działania OSP polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się trawę. Pożar dogaszono tłumicami. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki: OSP Węgierska Górka GBA, GLM oraz OSP Cięcina GCBA i SLRr.
29
4 kwiecień -Pożar trawy.

W dniu 4.04.2012 roku, o godz. 21:29 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Cięcinie przy ulicy Tęczowej. Działania OSP polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się trawę. Pożar dogaszono tłumicami. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki: OSP Węgierska Górka GBA, GLM oraz OSP Cięcina GCBA i SLRr.
28
1 kwiecień -Pożar piwnicy.

W dniu 1.04.2012 roku, o godz. 23:04 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze piwnicy w budynku mieszkalnym przy ulicy Granicznej w Cięcinie.
Pożarem objęte były pomieszczenia piwnicy oraz klatki schodowej. Przybyły na miejsce zdarzenia pierwszy zastęp OSP Węgierska Górka przystąpił do ewakuacji 2 osób znajdujących się na parterze budynku mieszkalnego poza strefę zagrożenia. Natomiast zastęp JRG Żywiec przystąpił do ewakuacji kolejnych 2 osób znajdujących się na pierwszym piętrze poza strefę zagrożenia.
Osobom poszkodowanym strażacy z OSP Węgierska Górka, OSP Cięcina i z JRG Żywiec udzielili na miejscu zdarzenia kwalifikowanej pierwszej pomocy, do czasu przybycia na miejsce zdarzenia Zespołów Ratownictwa Medycznego (Pogotowie Ratunkowe). Osoby poszkodowane zostały przewiezione do Szpitala Powiatowego w Żywcu.
Po odłączeniu zasilania elektrycznego zastępy SP podały 1 prąd wody w natarciu na palące się materiały opałowe zmagazynowane w piwnicy i 1 prąd wody w obronie części mieszkalnej budynku. Podczas działań wyniesiono z budynku 3 butle 10,5 kg z propan-butanem oraz wypchnięto na bezpieczną odległość samochód osobowy marki Opel Astra.
Spaleniu uległo: ok. 8 m3 materiału opałowego (drewno, węgiel, flot), drobne wyposażenie znajdujące się w piwnicy, instalacja elektryczna, uszkodzeniu uległa instalacja CO, ponadto spaleniu uległy elementy wykończeniowe na klatce schodowej oraz ok. 10 m2 elewacji budynku przy wejściu do piwnicy.
Cały budynek mieszkalny w wyniku pożaru został zadymiony i częściowo okopcony wraz z wyposażeniem. Po zakończeniu działań budynek sprawdzony i przewietrzony. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano: Komendanta Powiatowego st.bryg. Stanisława Kulińskiego, Kierownika GOPS w gminie Węgierska Górka oraz Zakład Energetyczny.
Na miejsce zadysponowano OSP Węgierska Górka GBA i GLM, OSP Cięcina GCBA, OSP Cisiec GBA, JRG Żywiec GBA, policja oraz dwa zespoły pogotowia ratunkowego.
27
29 marzec -Pożar suchej trawy.

W środę 29.03.2012r. o godzinie 5:30 zostaliśmy zaalarmowania przez PSK w Żywcu o pożarze trawy przy ul. Wyzwolenia w Węgierskiej Górce. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz ugaszeniu palącej się suchej trawy przy użyciu tłumic.
26
28 marzec -Wypadek busa.

W dniu 28.03.2012 roku, o godz. 21:38 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o wypadku busa do którego doszło na węźle Przybędza na drodze S69.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zderzenia busa Mercedes Sprinter z przyczepą samochodu ciężarowego, służącego do przewozu drewna. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zamknięciu drogi, ratownicy przystąpili do segregacji rannych i uwalniania uwięzionych osób za pomocą hydraulicznego sprzętu ratowniczego.
Rannych przekazywano zespołom pogotowia ratunkowego. Ośmiu osobom, przebywającym w chwili przybycia pierwszego zastępu poza busem, ratownicy udzielili pomocy medycznej.
Z busa ewakuowano łącznie 10 osób. Na miejscu wypadku zginęło 7 osób /8 osoba zmarła w szpitalu/ , 10 zostało rannych.
Po zakończeniu działań ratowniczych i powrocie do bazy druhowie biorący udział w akcji skorzystali z pomocy psychologa Komendy Wojewódzkiej PSP Katowice. W akcji ratowniczej uczestniczyło 5 zastępów PSP,1 jednostka OSP z KSRG oraz 7 jednostek spoza KSRG, 9 zespołów pogotowia ratunkowego oraz policja. Działania zakończono 29 marca o godz.6:24. Galeria tutaj - drastyczne.
25
28 marzec -Pożar suchej trawy.

W środę 28.03.2012r. o godzinie 20:14 zostaliśmy zaalarmowania przez PSK w Żywcu o pożarze trawy przy ul. Wzgórze w Węgierskiej Górce. Po dotarciu na miejsce zdarzenia jednym zastępem, pożarem objęty był nasyp kolejowy na długości ok 10 metrów. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz ugaszeniu palącej się suchej trawy przy użyciu tłumic.
24
28 marzec -Pożar suchej trawy.

W środę 28.03.2012r. o godzinie 14:43 zostaliśmy zaalarmowania przez PSK w Żywcu o pożarze trawy przy ul. Grobla w Węgierskiej Górce. Po dotarciu na miejsce zdarzenia dwoma zastępami, pożarem objęty był obszar ok. 50a. suchej trawy i suchych gałęzi w bezpośrednim sąsiedztwie czterech budynków mieszkalnych. Działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w obronie najbardziej zagrożonych budynków oraz jednego prądu wody w natarciu.
23
27 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 27.03.2012 roku, o godz. 21:15 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Ciscu przy ulicy Zacisze. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą jednego prądu wody podanego z vw t-4 oraz podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic i hydronetek. Na miejsce zadysponowano OSP Cisiec GBA i SLRr oraz OSP Węgierska Górka GBA i GLM.
22
27 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 27.03.2012 roku, o godz. 20:30 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Ciscu przy ulicy Trakt Cesarski. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic oraz hydronetek. Na miejsce udaliśmy się dwoma samochodami.
21
26 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 26.03.2012 roku, o godz. 18:58 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Węgierskiej Górce przy ulicy Wzgórze. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic.
20
25 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 25.03.2012 roku, o godz. 22:44 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Węgierskiej Górce przy ulicy Kolonia. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic oraz hydronetek.
19
25 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 25.03.2012 roku, o godz. 22:03 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Węgierskiej Górce przy ulicy Zielonej. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą tłumic oraz jednego prądu wody.
18
25 marzec - Kot na drzewie.

W dniu 25.03.2012 roku, o godz. 18:00 PSK w Żywcu otrzymało zgłoszenie że w Węgierskiej Górce przy ulicy Kolejowej na drzewie znajduje się mały kot, który nie potrafi zejść z wysokości około 10m. Dzielni strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgierskiej Górce udali się na ratunek samochodem GBA. Po przybyciu na miejsce zabezpieczono teren działań i za pomocą drabiny D10W zdjęto kota z drzewa i przekazano właścicielowi.
17
23 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 23.03.2012 roku, o godz. 14:42 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Węgierskiej Górce przy ulicy Stawowej. Po dojeździe na miejsce pożarem objęte było około 0,8 ha suchej trawy, bezpośrednio zagrożony był budynek mieszkalny i gospodarczy. Z tego względu poproszono o zadysponowanie OSP Cięcina. Działania OSP polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się trawę i jednego prądu w obronie na budynek gospodarczy. Pożar dogaszono tłumicami. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki: OSP Węgierska Górka GBA, GLM oraz OSP Cięcina GCBA
16
23 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 23.03.2012 roku, o godz. 11:58 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Cięcinie przy ulicy Za Torem. Na miejsce w pierwszej kolejności byli zawiadomieni Strażacy z OSP Cięcina, którzy po rozpoznaniu poprosili o kolejne jednostki. Pożarem było objęte około 4 ha suchej trawy, w bezpośrednim zagrożeniu był pobliski las. Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu 4 prądów wody w natarciu na palące się trawy. Po lokalizacji pożaru dogaszano za pomącą podręcznego sprzętu gaśniczego.
15
21 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 21.03.2012 roku, o godz. 14:50 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Węgierskiej Górce przy ulicy Granicznej. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic. Na miejsce zadysponowano OSP Węgierska Górka i OSP Cięcina.
14
20 marzec -Pożar budynku mieszkalnego.

20 marca, o godzinie 15.05 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu, zaalarmowało i zadysponowało naszą jednostkę do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Cisiec przy ulicy Głogowa. Po dojeździe na miejsce pierwszych jednostek i wstępnym rozpoznaniu okazało się, że doszło do pożaru w jednym z pomieszczeń budynku. Strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych podali jeden prąd wody w natarciu do wnętrza budynku. Dalsze czynności Straży Pożarnej polegały na usunięciu tlących się elementów wyposażenia mieszkania, udzieleniu pomocy przed medycznej właścicielce mieszkania, która przebywała w środku gdy doszło do zapłonu, przewietrzeniu budynku. Starsza kobieta z lekkimi objawami zatrucia trafiła do szpitala w celu przebadania. Na miejsce zdarzenia zadysponowano OSP Węgierska Górka GBA i GLM, OSP Cisiec GBA, OSP Cięcina GCBA, JRG Żywiec GBA i GCBA oraz pogotowie ratunkowe i pogotowie energetyczne.
13
19 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 19.03.2012 roku, o godz. 8:15 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Węgierskiej Górce przy ulicy Fabrycznej. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci tłumic.
12
17 marzec -Pożar suchej trawy.

W dniu 17.03.2012 roku, o godz. 15:40 zostaliśmy zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu o pożarze trawy w Cięcinie. Po przybyciu na miejsce, pożar ugaszono za pomocą tłumic. Na miejsce zadysponowano OSP Węgierska Górka oraz OSP Cięcina.
11
27 luty -Pożar budynku gospodarczego.

W dniu 27 luty, o godzinie 15:46 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Żywcu do pożaru budynku gospodarczego w Ciscu przy ulicy Trakt Cesarski. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu Straży Pożarnej i wstępnym rozpoznaniu stwierdzono, że pożarem jest objęta zewnętrzna ściana budynku gospodarczego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się obiekt oraz sprawdzeniu czy wewnątrz nie doszło do zapalenia się siana. Na miejsce zdarzenia zadysponowano OSP Cisiec, OSP Węgierska Górka, JRG Żywiec oraz policję.
10
27 luty - Zalana piwnica.

W dniu 27.02.2012 roku, o godz. 12:20, strażacy z OSP Węgierska Górka udali się samochodem GLM do zalanej piwnicy w budynku mieszkalnym znajdującym się przy ulicy Nad Stawem w Węgierskiej Górce. Działania zastępu polegały na wypompowaniu wody z piwnicy.
9
25 luty - Udrażnianie przepustu.

Dnia 25 lutego, o godzinie 11:30 zostaliśmy zadysponowani do niedrożnego przepustu przy ulicy Wyzwolenia w Węgierskiej Górce. Po dojeździe zastępu GBA działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu za pomocą podręcznego sprzętu burzącego zalegającego śniegu uniemożliwiającego swobodny przepływ wody oraz na kierowaniu ruchem w miejscu prowadzenia akcji. Działania zakończono po godzinie.
8
23 luty - Pożar trocin w silosie.

23 luty, o godzinie 13.00, Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu zawiadomiło nas o pożarze w siedzibie firmy "Brixpol", znajdującej się przy ulicy Przemysłowej w Węgierskiej Górce. Po dojeździe na miejsce zdarzenia trzech zastępów OSP (Węgierska Górka, Cięcina, Żabnica) oraz JRG Żywiec i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zapalenia się trocin w silosie znajdującym się wewnątrz budynku oraz zadymienia hali produkcyjnej i przyległych pomieszczeń. Działania straży pożarnej polegały na ugaszeniu pożaru za pomocą jednego prądu wody w natarciu, oddymieniu hali produkcyjnej i przyległych pomieszczeń oraz krótkim dozorze prewencyjnym. Działania gaśnicze OSP i JRG były prowadzone w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Interwencję zakończono po 1 godzinie.
7
17 luty - Dogaszanie pogorzeliska.

W dniu 17 lutego 2012 roku, o godzinie 15.30 zostaliśmy ponownie zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pogorzeliska przy ulicy Zielonej w Węgierskiej Górce, gdzie ponownie rozpaliły się elementy budynku. W części mieszkalnej zapaliły się drewniane belki stanowiące ścianę obiektu. Działania polegały na usunięciu tynku pod którym doszło do zapłonu i za pomocą jednego prądu wody ugaszono pożar.
6
17 luty - Dogaszanie pogorzeliska.

W dniu 17 lutego 2012 roku, o godzinie 2.58 zostaliśmy ponownie zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do budynku przy ulicy Zielonej, gdzie ponownie doszło do rozpalenia. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu stwierdzono że palą się od dołu podkłady kolejowe, które znajdowały się w części gospodarczej. Działania polegały na usunięciu drzewa opałowego leżącego na podkładach oraz na przelaniu tych elementów wodą. Na miejscu działały dwie jednostki: OSP Węgierska Górka oraz JRG Żywiec.
5
16 luty - Pożar budynku mieszkalnego.

W dniu 16 lutego 2012 roku, o godzinie 3.20 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru opuszczonego budynku mieszkalnego w Węgierskiej Górce przy ul. Zielonej. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu polegały na przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta była znaczna część budynku mieszkalnego połączonego bezpośrednio z budynkiem gospodarczym o łącznych wymiarach 8x12m.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, podaniu w pierwszej kolejności jednego prądu wody w obronie na budynek mieszkalny znajdujący się w odległości 6m od objętego ogniem budynku. Przyjeżdżające następne samochody gaśnicze budowały linie zasilające i podały dwa prądy wody w natarciu na płonący obiekt. Strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych przystąpili w międzyczasie do przeszukania pomieszczeń budynku celem wykluczenia osób znajdujących się wewnątrz. Po opanowaniu pożaru i zapobiegnięciu jego rozprzestrzenianiu się, przystąpiono do stopniowego rozbierania nadpalonych elementów konstrukcji budynku. Dalsze czynności strażaków polegały na usunięciu z wnętrza części mieszkalnej (parter), tlących się elementów odzieży i wyposażenia domowego. Po wykonaniu powyższych czynności przystąpiono do przerzucenia i dokładnego przelania słomy znajdującej się na poddaszu.
Intensywne opady śniegu w nocy spowodowały utrudnienia podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.
Działania zakończono po 9 godzinach, do zdarzenia zadysponowano jednostki OSP z gminy Węgierska Górka, dwa zastępy z JRG Żywiec, policję i pogotowie energetyczne.

O godzinie 16.20 zastęp OSP Węgierska Górka udał się do pogorzeliska, gdzie dogaszono tlące się elementy konstrukcji dachowej. Galeria tutaj.
4
30 styczeń - Pożar sadzy w kominie.

W dniu 30 stycznia 2012 roku, o godzinie 6.20 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu do pożaru sadzy w kominie w Węgierskiej Górce na ul. Grobla. Po przyjeździe na miejsce przystąpiono do wygaszenia pieca CO, założeniu sita kominowego, ugaszeniu komina za pomocą piasku, przeczyszczeniu oraz na przewietrzeniu pomieszczeń w budynku. Na miejsce zadysponowano: GBA OSP Węgierska Górka oraz JRG Żywiec.
3
26 styczeń - Pożar budynku gospodarczo-mieszkalnego.

26 stycznia o godzinie 12.50 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu, zaalarmowało i zadysponowało naszą jednostkę do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Cisiec przy ulicy Głogowa. Po dojeździe na miejsce pierwszych jednostek i wstępnym rozpoznaniu okazało się, że budynek mieszkalny jest połączony bezpośrednio z budynkiem gospodarczym. Pożarem została objęta cała część gospodarcza oraz dach na budynku mieszkalnym. Z uwagi na brak w pobliżu sieci hydrantowej była konieczność zadysponowania ciężkiego samochodu gaśniczego z OSP Milówka w celu dowożenia wody.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu w pierwszej kolejności 2 prądów wody w obronie na budynek mieszkalny. Przyjeżdżające następne samochody gaśnicze budowały linie zasilające i podawały kolejne prądy wody w obronie oraz jeden w natarciu na budynek gospodarczy. Strażacy w sprzęcie do ochrony dróg oddechowych przeszukali część mieszkalną w celu wykluczenia osób znajdujących się wewnątrz obiektu. Po stłumieniu płomieni przystąpiono do rozbiórki spalonej części dachowej budynku mieszkalnego oraz całkowitej rozbiórce budynku gospodarczego, która groziła zawaleniem. Dalsze czynności polegały na dokładnym przelaniu nadpalonych elementów budynków.
Całkowitemu spaleniu uległ budynek gospodarczy oraz dach na budynku mieszkalnym. Właścicielką mieszkania zaopiekowali się pracownicy gminnego ośrodka pomocy społecznej. Na miejsce zadysponowano wszystkie jednostki OSP z Gminy Węgierska Górka, OSP Milówka oraz JRG Żywiec. Galeria zdjęć.
2
9 styczeń - Pożar trocin w silosie.

9 Stycznia, o godzinie 14.00, Powiatowe Stanowisko Kierowania w Żywcu zawiadomiło nas o pożarze w siedzibie firmy "Brixpol", znajdującej się przy ulicy Przemysłowej w Węgierskiej Górce. Po dojeździe na miejsce zdarzenia dwóch zastępów z OSP Węgierska Górka i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że doszło do zapalenia się trocin w silosie znajdującym się wewnątrz budynku oraz zadymienia hali produkcyjnej i przyległych pomieszczeń. Działania straży pożarnej polegały na udzieleniu pomocy przed medycznej osobie, która na wskutek podjętych wstępnie działań gaśniczych została poparzona, ugaszeniu pożaru za pomocą jednego prądu wody w natarciu, oddymieniu hali produkcyjnej i przyległych pomieszczeń, usunięciu znajdujących się w silosie trocin oraz krótkim dozorze prewencyjnym. Działania gaśnicze OSP i JRG były prowadzone w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Interwencję zakończono po około 3 godzinach. Do akcji ratowniczo-gaśniczej zadysponowano dwa zastępy OSP Węgierska Górka i jeden z JRG Żywiec oraz pogotowie ratunkowe do osoby poszkodowanej.
1
8 styczeń - Zabezpieczenie imprezy.

8 Stycznia 2012 roku, o godzinie 12:45, zastęp z naszej jednostki brał udział w pomocy w organizowaniu i zabezpieczeniu przeciwpożarowym, na terenie naszej gminy, XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Impreza odbywała się na hali widowiskowo-sportowej mieszczącej się na os. XX-lecia w Węgierskiej Górce.Pożary
Miejscowe zagrożenia
Alarmy fałszywe
45
11
1

Wygenerowano w sekund: 0.01
4,776,764 unikalne wizyty